Search for a Eurovision conductor, by year

1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998
1956 - top
Jacques Lasry
Fernando Paggi
Franck Pourcel
Léo Souris
Gian Stellari
More details

1957 - top
Willy Berking
Paul Durand
Carl de Groof
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Eric Robinson
Armando Trovajoli
More details

1958 - top
Paul Burkhard
Willy Fantel
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Franck Pourcel
Alberto Semprini
More details

1959 - top
Francis Bay
William Galassini
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Franck Pourcel
Eric Robinson
More details

1960 - top
Cinico Angelini
Øivind Bergh
Franz Josef Breuer
Cédric Dumont
Thore Ehrling
Raymond Lefèvre
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Franck Pourcel
Eric Robinson
Henri Segers
Robert Stolz
More details

1961 - top
Francis Bay
Øivind Bergh
Léo Chauliac
Rafael Ferrer
George de Godzinsky
Gianfranco Intra
Raymond Lefèvre
William Lind
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Fernando Paggi
Franck Pourcel
Jože Privšek
Harry Robinson
More details

1962 - top
Cinico Angelini
Øivind Bergh
Cédric Dumont
George de Godzinsky
Egon Kjerrman
Raymond Lefèvre
Dolf van der Linden
Kai Mortensen
Rolf-Hans Müller
Franck Pourcel
Jože Privšek
Jean Roderes
Henri Segers
Wally Stott
Bruno Uher
More details

1963 - top
Francis Bay
Øivind Bergh
Willy Berking
Gigi Cichellero
George de Godzinsky
Erwin Halletz
Rafael Ibarbia
Raymond Lefèvre
William Lind
Kai Mortensen
Franck Pourcel
Miljenko Prohaska
Eric Robinson
More details

1964 - top
Karsten Andersen
Willy Berking
Michel Colombier
Jacques Denjean
Johannes Fehring
George de Godzinsky
Rafael Ibarbia
Dolf van der Linden
Gianfranco Monaldi
Kai Mortensen
Fernando Paggi
Franck Pourcel
Harry Rabinowitz
Henri Segers
Radivoje Spasić
More details

1965 - top
Øivind Bergh
Raymond Bernard
Fernando de Carvalho
Gianni Ferrio
George de Godzinsky
Alain Goraguer
Alfred Hause
Arne Lamberth
William Lind
Dolf van der Linden
Gaston Nuyts
Franck Pourcel
Mario Robbiani
Eric Robinson
Radivoje Spasić
Adolfo Ventas
More details

1966 - top
Gert-Ove Andersson
Øivind Bergh
Willy Berking
Angelo Giacomazzi
Alain Goraguer
Hans Hammerschmid
Rafael Ibarbia
Noel Kelehan
Arne Lamberth
Dolf van der Linden
Jorge Costa Pinto
Franck Pourcel
Harry Rabinowitz
Jean Roderes
Ossi Runne
Mojmir Sepe
More details

1967 - top
Manuel Alejandro
Aimé Barelli
Francis Bay
Øivind Bergh
Hans Blum
Giancarlo Chiaramello
Claude Denjean
Johannes Fehring
Noel Kelehan
Dolf van der Linden
Hans Moeckel
Mats Olsson
Franck Pourcel
Mario Rijavec
Ossi Runne
Armando Tavares Belo
Kenny Woodman
More details

1968 - top
Øivind Bergh
André Borly
Giancarlo Chiaramello
Michel Colombier
Joaquim Luís Gomes
Alain Goraguer
Rafael Ibarbia
Horst Jankowski
Noel Kelehan
Dolf van der Linden
Mats Olsson
Robert Opratko
Norrie Paramor
Miljenko Prohaska
Mario Robbiani
Ossi Runne
Henri Segers
More details

1969 - top
Augusto Algueró
Francis Bay
Øivind Bergh
Hans Blum
Johnny Harris
Noel Kelehan
Frans de Kok
Ezio Leoni
Henry Mayer
Franck Pourcel
Miljenko Prohaska
Hervé Roy
Ossi Runne
Lars Samuelson
Ferrer Trindade
More details

1970 - top
Augusto Algueró
Johnny Arthey
Christian Bruhn
Mario Capuano
Bernard Gérard
Raymond Lefèvre
Dolf van der Linden
Franck Pourcel
Jack Say
Mojmir Sepe
Jimmy Walter
More details

1971 - top
Johnny Arthey
Francis Bay
Arne Bendiksen
Anthony "Twanny" Chircop
Jean Claudric
Noel Kelehan
Dolf van der Linden
Robert Opratko
Colman Pearce
Jean-Claude Petit
Jorge Costa Pinto
Enrico Polito
Franck Pourcel
Miljenko Prohaska
Waldo de los Rios
Claes Rosendahl
Ossi Runne
Hardy Schneiders
Dieter Zimmermann
More details

1972 - top
Augusto Algueró
Raymond Bernard
Charles Camilleri
Jean-Pierre Festi
Richard Hill
Harry van Hoof
Nikica Kalogjera
Erich Kleinschuster
Carsten Klouman
Paul Kuhn
Malcolm Lockyer
David Mackay
Klaus Munro
Mats Olsson
Colman Pearce
Franck Pourcel
Gianfranco Reverberi
Ossi Runne
Henri Segers
More details

1973 - top
Esad Arnautalić
Francis Bay
Juan Carlos Calderón
Pierre Cao
Jean Claudric
Monica Dominique
Nurit Hirsh
Harry van Hoof
Carsten Klouman
David Mackay
Colman Pearce
Jorge Costa Pinto
Enrico Polito
Hervé Roy
Ossi Runne
Günther-Eric Thöner
Jean-Claude Vannier
More details
1974 - top
Charles Blackwell
José Calvário
George Catsaros
Pierre Chiffre
Raymond Donnez
Pepe Ederer
Ronnie Hazlehurst
Harry van Hoof
Rafael Ibarbia
Nick Ingman
Gianfranco Monaldi
Colman Pearce
Yonatan Rechter
Ossi Runne
Werner Scharfenberger
Zvonimir Škerl
Frode Thingnæs
Sven-Olof Walldoff
More details

1975 - top
Alyn Ainsworth
Francis Bay
Juan Carlos Calderón
Phil Coulter
Harry van Hoof
Peter Jacques
Carsten Klouman
Natale Massara
Jean Musy
Mats Olsson
Pedro Osório
Colman Pearce
Rainer Pietsch
André Popp
Mario Rijavec
Ossi Runne
Lars Samuelson
Timur Selçuk
Eldad Shrem
Vince Tempera
More details

1976 - top
Alyn Ainsworth
Esad Arnautalić
Juan Barcons
Michel Bernholc
Matti Caspi
Raymond Donnez
Maurizio Fabrizio
Harry van Hoof
Les Humphries
Noel Kelehan
Erich Kleinschuster
Thilo Krassman
Jo Plée
Tony Rallo
Mario Robbiani
Michael Rozakis
Ossi Runne
Jan Stulen
Frode Thingnæs
More details

1977 - top
Alyn Ainsworth
Johnny Arthey
Anders Berglund
José Calvário
Raymond Donnez
Maurizio Fabrizio
George Hatzinassios
Ronnie Hazlehurst
Harry van Hoof
Rafael Ibarbia
Peter Jacques
Noel Kelehan
Carsten Klouman
Christian Kolonovits
Yvon Rioland
Ossi Runne
Eldad Shrem
More details

1978 - top
Alyn Ainsworth
Charis Andreadis
Ramón Arcusa
Jean Frankfurter
Alain Goraguer
Nurit Hirsh
Harry van Hoof
Daniel Janin
Noel Kelehan
Carsten Klouman
Thilo Krassman
Jean Musy
Helmer Olesen
Richard Österreicher
Bengt Palmers
François Rauber
Yvon Rioland
Ossi Runne
Nicola Samale
Rolf Soja
Onno Tunç
More details

1979 - top
Francis Bay
Allan Botschinsky
Lefteris Chalkiadakis
Norbert Daum
Yitzhak Graziani
Harry van Hoof
Sigurd Jansen
Ken Jones
Thilo Krassman
Guy Matteoni
José Luis Navarro
Proinnsías Ó Duinn
Kobi Oshrat
Richard Österreicher
Hervé Roy
Ossi Runne
Gérard Salesses
Lars Samuelson
Rolf Zuckowski
More details

1980 - top
Anders Berglund
Allan Botschinsky
Jean Claudric
John Coleman
Norbert Daum
Javier Iturralde
Sigurd Jansen
Noel Kelehan
Jorge Machado
Jick Nacassian
Del Newman
Richard Österreicher
Rogier van Otterloo
Atilla Özdemiroğlu
Peter Reber
Wolfgang Rödelberger
Ossi Runne
Sylvano Santorio
More details

1981 - top
Juan Barcons
Anders Berglund
Allan Botschinsky
John Coleman
Henrik Otto Donner
Shegundo Galarza
Sigurd Jansen
Noel Kelehan
Giuseppe Marchese
George Niarchos
Richard Österreicher
Rogier van Otterloo
Ranko Rihtman
Joël Rocher
Wolfgang Rödelberger
Michael Rozakis
Eldad Shrem
David Sprinfield
Onno Tunç
Rolf Zuckowski
More details

1982 - top
Joan Amils
Anders Berglund
Allan Botschinsky
Silviu Nansi Brandes
Jean Claudric
Norbert Daum
Luís Duarte
Martyn Ford
Ronnie Hazlehurst
Sigurd Jansen
Noel Kelehan
Garo Mafyan
Richard Österreicher
Rogier van Otterloo
Ossi Runne
Jack Say
Zvonimir Škerl
Miguel Ángel Varona
More details

1983 - top
Michel Bernholc
Allan Botschinsky
Silviu Nansi Brandes
John Coleman
Anders Ekdahl
José Miguel Évora
Maurizio Fabrizio
Sigurd Jansen
Richard Österreicher
Radovan Papović
Mimis Plessas
François Rauber
Dieter Reith
Michael Rozakis
Ossi Runne
Mike Sergeant
Piet Souer
Freddy Sunder
Buğra Uğur
Robert Weber
More details

1984 - top
Selçuk Başar
Pierre Cao
Jo Carlier
John Coleman
Mato Došen
Eddy Guerin
Curt-Eric Holmquist
Sigurd Jansen
Noel Kelehan
Henrik Krogsgård
Pedro Osório
Richard Österreicher
Rogier van Otterloo
Giusto Pio
François Rauber
Mario Robbiani
Ossi Runne
Pascal Stive
More details

1985 - top
Charis Andreadis
Michel Bernholc
Juan Carlos Calderón
José Calvário
John Coleman
Norbert Daum
Terje Fjærn
Curt-Eric Holmquist
Wolfgang Käfer
Noel Kelehan
Anita Kerr
Garo Mafyan
Kobi Oshrat
Richard Österreicher
Rainer Pietsch
Ossi Runne
Fiorenzo Zanotti
More details

1986 - top
Anders Berglund
Hans Blum
Jo Carlier
Martyn Ford
Colin Frechter
Harry van Hoof
Nikica Kalogjera
Noel Kelehan
Melih Kibar
Eduardo Leiva
Egil Monn-Iversen
Richard Österreicher
Jean-Claude Petit
Ossi Runne
Atilla Şereftuğ
Rolf Soja
Gunnar Þórðarson
Yoram Zadok
More details

1987 - top
László Bencker
Jo Carlier
Terje Fjærn
Ronnie Hazlehurst
Curt-Eric Holmquist
Nikica Kalogjera
Noel Kelehan
Henrik Krogsgård
Eduardo Leiva
Gianfranco Lombardi
Garo Mafyan
Alec Mansion
George Niarchos
Jaime Oliveira
Kobi Oshrat
Richard Österreicher
Rogier van Otterloo
Jean-Claude Petit
Hjálmar H. Ragnarsson
Ossi Runne
Freddy Sunder
More details
1988 - top
Charis Andreadis
Anders Berglund
José Calvário
Régis Dupré
Ronnie Hazlehurst
Harry van Hoof
Javier de Juan
Nikica Kalogjera
Noel Kelehan
Henrik Krogsgård
Guy Matteoni
Harald Neuwirth
Ossi Runne
Atilla Şereftuğ
Eldad Shrem
Arild Stav
Michael Thatcher
Daniel Willem
Turhan Yükseler
More details

1989 - top
Charis Andreadis
Anders Berglund
Juan Carlos Calderón
Luís Duarte
Ronnie Hazlehurst
Harry van Hoof
Nikica Kalogjera
Benoît Kaufman
Noel Kelehan
Pete Knutsen
Henrik Krogsgård
Guy Matteoni
Mario Natale
George Niarchos
Shaike Paikov
Ossi Runne
Timur Selçuk
Freddy Sunder
More details

1990 - top
Olli Ahvenlahti
Alyn Ainsworth
Bela Balint
Rony Brack
Régis Dupré
Thierry Durbet
Ümit Eroğlu
Curt-Eric Holmquist
Harry van Hoof
Noel Kelehan
Pete Knutsen
Henrik Krogsgård
Igor Kuljerić
Eduardo Leiva
Rami Levin
Gianni Madonini
Stjepan Mihaljinec
Carlos Alberto Moniz
Richard Österreicher
Rainer Pietsch
Michael Rozakis
Stanko Selak
Jon Kjell Seljeseth
More details

1991 - top
Paul Abela
Olli Ahvenlahti
Charis Andreadis
Anders Berglund
Bruno Canfora
Fernando Correia Martins
Flaviano Cuffari
Francis Goya
Ronnie Hazlehurst
Noel Kelehan
Pete Knutsen
Henrik Krogsgård
Eduardo Leiva
Slobodan Marković
Jón Ólafsson
Kobi Oshrat
Richard Österreicher
Jérôme Pillement
Roland Verlooven
Hermann Weindorf
Turhan Yükseler
Alexander Kirov Zografov
More details

1992 - top
Paul Abela
Olli Ahvenlahti
Charis Andreadis
Anders Berglund
Norbert Daum
Marco Falagiani
Frank Fievez
Ronnie Hazlehurst
Harry van Hoof
Leon Ives
Christian Jacob
Noel Kelehan
Henrik Krogsgård
Javier Losada
Rolf Løvland
Carlos Alberto Moniz
Magdi Vasco Noverraz
Kobi Oshrat
Aydın Özarı
Roby Seidel
George Theophanous
Nigel Wright
More details

1993 - top
Olli Ahvenlahti
Charis Andreadis
Esad Arnautalić
Andrej Baša
Bert Candries
Vittorio Cosma
Christian Cravero
Norbert Daum
Amir Frohlich
Francis Goya
Curt-Eric Holmquist
Harry van Hoof
Noel Kelehan
George Keller
Christian Kolonovits
Eduardo Leiva
Peeter Lilje
Rolf Løvland
George Natsis
Armindo Neves
Jože Privšek
Joseph Sammut
Jon Kjell Seljeseth
Marc Sorrentino
George Theophanous
Petar Ugrin
Vladimír Valovič
Nigel Wright
More details

1994 - top
Olli Ahvenlahti
Sinan Alimanović
Anders Berglund
Valeriano Chiaravalle
Anthony "Twanny" Chircop
Norbert Daum
Alain Goraguer
Harry van Hoof
Noel Kelehan
Pete Knutsen
Thilo Krassman
Urmas Lattikas
Tomas Leiburas
Josep Llobell
Frank McNamara
Miljenko Prohaska
Michael Reed
George Theophanous
Vladimír Valovič
Hermann Weindorf
Péter Wolf
Lev Zemlinski
More details

1995 - top
Ray Agius
Sinan Alimanović
Charis Andreadis
Anders Berglund
Michel Bernholc
Mike Dixon
Frede Ewert
Michael Finberg
Gadi Goldman
Stipica Kalogjera
Noel Kelehan
Melih Kibar
Michael F. Kienzl
Thilo Krassman
Geir Langslet
Eduardo Leiva
Miklós Malek
Alec Mansion
Frank McNamara
Jože Privšek
George Theophanous
Hermann Weindorf
More details

1996 - top
Paul Abela
Olli Ahvenlahti
Sinan Alimanović
Dick Bakker
Anders Berglund
Alan Bjelinski
Juraj Burian
Levent Çoker
Ernie Dunstall
Ólafur Gaukur
Noel Kelehan
Mischa W. Krausz
Stavros Lantsias
Tarmo Leinatamm
Eduardo Leiva
Pedro Osório
Wiesław Pieregorólka
Bob Porter
Jože Privšek
Rui dos Reis
Michael Rozakis
Frode Thingnæs
Fiachra Trench
More details

1997 - top
Ray Agius
Don Airey
Sinan Alimanović
Dick Bakker
Levent Çoker
Pietro Damiani
Krzesimir Dębski
Régis Dupré
Lucio Fabbri
Jan Glæsel
Rutger Gunnarsson
Curt-Eric Holmquist
Thilo Krassman
Szymon Kuran
Geir Langslet
Stavros Lantsias
Tarmo Leinatamm
Frank McNamara
Anacreon Papageorgiou
Mojmir Sepe
Péter Wolf
Toni Xuclà
More details

1998 - top
Olli Ahvenlahti
Dick Bakker
Anders Berglund
Costas Cacogiannis
Alexandar Džambazov
Ümit Eroğlu
Alberto Estébanez
Stipica Kalogjera
Noel Kelehan
Martin Koch
Geir Langslet
Miklós Malek
James McMillan
Wiesław Pieregorólka
Stefan Raab
Adrian Romcescu
Mojmir Sepe
Mike Sergeant
Heiki Vahar
Vladimír Valovič
More details